Strona XXII spływu
"Sapina / Dajna 2022"


26.06 - 02.07.2022

Pływaliśmy wodami Sapiny, Dajny i Krutyni.





   Idea naszego 22. spływu realną postać przybrała w pewien chłodny wieczór w marcu 2022. Rada Kapitanów odbyła się po raz drugi w historii naszego klubu w restauracji "Stan Surowy".

Obrady Rady Kapitanów dotyczące planowanego spływu

   Po kilkumiesięcznym zbieraniu opinii i informacji zebrała się Rada Kapitanów, aby z setek tysięcy możliwości wybrać najlepszą propozycję na nasz następny spływ.
   Po dyskusji w jawnym głosowaniu zostały przyjęte następujące ustalenia:
- ponieważ w tym roku obchodzimy jubileusz XX-lecia, postanowiliśmy powrócić na Mazury i popływać w okolicach, w których narodził się nasz Klub.
- jako cel naszego 22. spływu wybraliśmy 2 urokliwe, nieduże ale dość dzikie rzeki: Sapinę i Dajnę.
- na każdą z tych rzek poświęcimy po 2 dni.
- postaramy się pływać ze stałej bazy, choć niewykluczone są także noclegi w dziczy. To zostanie ustalone w terminie późniejszym.

Po głosowaniu w protokole odkryliśmy, że na trzy osoby głosujące mieliśmy 4 głosy na "tak". Prawdopodobnie ktoś zagłosował na dwie ręce. Jednak Rada Kapitanów postanowiła nie przeprowadzać reasumpcji głosowania.







Spływ "Sapina / Dajna 2022"

   Nasz 22. Spływ podzieliliśmy na 3 części:

1. Spływ szlakiem Sapiny.
2. Spływ szlakiem Dajny czyli Rynną Mrągowską.
3. Etap jubileuszowy Krutynią (odcinek Bieńki - Babięta), powtórzony równo po dwudziestu latach.

Pogoda nam dopisała, prawie cały czas temperatura oscylowała w okolicach 30 stopni. Ale dzięki dużej ilości jezior, w których woda była bajecznie ciepła, częste kapiele powodowały, że upał nie był dokuczliwy.


Część pierwsza - Szlak Sapiny







   Sapina - jedna z najbardziej malowniczych, choć mało jeszcze poznanych nizinnych rzek Mazur.
Szlak łatwy, nadający sie nawet dla mało wprawnego kajakarza. Cała trasa począwszy od jeziora Kruklin poprzez jeziora: Patelnia, Gołdapiwo, Wilkus, Pozezdrze, Stręgiel objęta jest strefą ciszy (zakazem używania silników spalinowych). Brak masowego ruchu turystycznego czyni rzekę jeszcze bardziej atrakcyjną.
Szlak prowadzi w połowie pięknymi, zalesionymi rzekami i w połowie jeziorami. Trasa jest bardzo malownicza i urozmaicona. Spotkamy tu zarośnięte, śródleśne brzegi z licznymi polami, piękne łąki i urokliwe jeziora dodające rzece tajemniczości i swoistego piękna, gdyż dostać się na nie można jedynie z wody. Zmienny krajobraz, urozmaicona linia brzegowa, gęste trzcinowiska zamieszkałe przez liczne ptactwo wodne, przyciągają na rzekę nie tylko wielbicieli kajakarstwa, ale również miłośników dziewiczej przyrody.

   Tę część spływu organizowaliśmy z firmą Pana Michała Bizonia z bazą w Kruklankach nad jez. Gołdapiwo.


www.sapinakajaki.pl


Polecamy !!!



   Bazę założyliśmy na przepięknym śródleśnym polu namiotowym na zachodnim brzegu jez. Gołdapiwo, w połowie drogi między Kruklankami i Przerwankami. Mieliśmy wiaty (w tym jedna na wodzie !), sławojki, ognisko z grilem i piękne kąpielisko.


Dzień na dojazd

Miejscem zgrupowania była baza nad jez. Gołdapiwo, opisana powyżej.
Wieczór spędziliśmy pod wiatą na wodzie.



Etap 1. Odcinek Kruklin - Baza (ok. 14,5 km)

Rano transfer na miejsce startu na plaży w Kruklinie.
Nocleg w bazie. Wieczorem grill.



Etap 2. Baza - Ogonki (ok. 16,5 km)

Start z bazy. Po drodze atrakcja w postaci śluzy w Przerwankach.
Koniec na plaży nad jez. Stręgiel w Ogonkach. Nocleg w bazie.



Dzień wolny

Przeznaczony na przejazd do nowej bazy w Pieckach nad jez. Wągiel













Część druga - Szlak Dajny







   Szlak rzeki Dajna liczy około 30 km długości i wiedzie tzw. Wielką Rynną Mrągowską (jedną z kilku rynien decydujących o kształcie i wyglądzie Pojezierza Mrągowskiego, stanowiącego nierozłączny składnik Pojezierza Mazurskiego), a następnie płynąc Niziną Sępopolską, wpada do rzeki Guber wpadającej do Pregoły.
   W skład szlaku rzeki Dajny wchodzi dziewięć jezior połączonych niewielkimi i malowniczymi rzeczkami. Piękne krajobrazy wchodzących w jego skład akwenów oraz urok i malowniczość łączących je rzeczek, zdecydowały o tym, że szlak ten znany był już w latach przedwojennych i określany, w tamtych czasach, mianem "Małej Krutyni".
Rzeka jest bardzo urozmaicona - od płytkiej i kamienistej z rwącym nurtem w leśnych wąwozach - po leniwą rzeczkę płynącą bagiennymi dolinkami.

Ze względu na liczne, trudne i bardzo uciążliwe przeszkody na rzece łączącej jezioro Wągiel z jeziorem Wierzbowskim, spływ Dajną rozpoczynamy na Jeziorze Wierzbowskim, a kończymy na jeziorze Dejnowo w okolicy miejscowości Święta Lipka i barokowego kościoła z położonym przy niej klasztorem.



   Bazę założyliśmy na campingu w Ośrodku Wczasowym Piecki nad jez. Wągiel w Pieckach. Jak to w Ośrodku Wczasowym - wszelkie wygody z pełną infrastrukturą.



owpiecki.pl


Polecamy !!!




Etap 3. Odcinek Wierzbowo - Kiersztanowo (ok. 17,5 km)

Start w Wierzbowie. Po drodze jedna przenioska i wiele postojów z kąpielami.
Nocleg w Pieckach, ale wcześniej koncert Sebastiana.



Etap 4. Odcinek Kiersztanowo - święta Lipka (ok. 12,5 km)

Po drodze jedna przenioska i wiele postojów z kąpielami.
W Świętej Lipce obiad w Błękinym Aniele.
Nocleg w Pieckach, ale wcześniej uroczyste urodziny Daniela.











Część trzecia - Jubileuszowy etap Krutynią







   W tym roku obchodziliśmy 20-lecie istnienia naszego klubu. Dlatego jeden etap poświęciliśmy temu jubileuszowi, powtarzając dokładnie po dwudziestu latach etap Krutyni na odcinku Bieńki-Babięta. Był to w 2002 roku jeden z etapów 1. Spływu "Krutynia 2002".

   Etap dość krótki, sentymentalny. Wśród tegorocznych uczestników było 5 osób, które przed dwudziestu laty brały udział w tym samym etapie.



Etap 5. Odcinek Bieńki - Babięta
z dodatkową półpętlą jez. Białego (ok. 12 km)

Start w Bieńkach. Meta w Babiętach.
Po powrocie do Piecek nominacje i oficjalne zakończenie spływu.












ahoj!




XIII Jesienny Zlot KKKS







-->


ostatnia aktualizacja: 28 październik 2022
najlepiej oglądać w rozdzielczości HD
wersja 1.1 - Mariusz J. Głębowski © Warszawa 2022