Strona XVII spływu "Drawa 2017"


01.07 - 08.07.2017

Pływaliśmy Rurzycą, Drawą i Notecią.
Odwiedziliśmy Drawieński Park Narodowy.




   Idea naszego 17. spływu realną postać przybrała w pewien zimowy wieczór w lutym 2017 w Warszawie.
Rada Kapitanów odbtła się tym razem podczas małego rajdu po knajpkach Saskiej Kępy.

Obrady Rady Kapitanów dotyczące planowanego spływu

   Po kilkumiesięcznym zbieraniu opinii i informacji zebrała się Rada Kapitanów, aby z setek tysięcy możliwości wybrać najlepszą propozycję na następny nasz spływ.
   Po wielogodzinnej dyskusji w jawnym głosowaniu została przyjęta przez aklamację rzeka Drawa jako główny cel naszego następnego, 17. spływu. Na prolog wybraliśmy tym razem rzekę Rurzycę.
A w menu była m.in. tradycyjnie kaczka, choć tym razem po chińsku.






Spływ "Drawa 2017"


- Prolog Rurzycą


Trudność: łatwa (Zwa-ZWB)

Uciążliwość: U 1
(szlak mało uciążliwy)

Malowniczość: ***
(szlak bardzo malowniczy)


   Rurzyca - prawy dopływ Gwdy - to niewielka rzeczka idealna na weekendowy rekreacyjny wypad. Swoje źródła bierze w rezerwacie przyrody "Diabli Skok", położonym około 5 km na północ od wsi Szwecja. Rurzyca uznawana jest za jedną z najczystszych rzek w Polsce, czysta woda wprost zachęca do kąpieli. Biegnie przez sześć śródleśnych jezior rynnowych, z dala od osiedli ludzkich. Jest to szlak wprost wymarzony na spływy kajakowe - płytka rzeczka z piaszczystym dnem i przezroczystą wodą, płynąca w głębokiej, zalesionej dolinie jest idealną propozycją dla osób zamierzających po raz pierwszy wybrać się na spływ kajakowy. Latem 1978 roku po Rurzycy pływał kajakiem Karol Wojtyła. Nad jeziorem Krępsko Srednie znajduje się kamień upamiętniający to wydarzenie. Z uwagi na wyjątkową czystość wody oraz piękno krajobrazu wzdłuż rzeki utworzono rezerwat krajobrazowy.

Rurzyca


Dojazd na Prolog
Po raz drugi wprowadziliśmy do imprezy prolog.
W tym roku był to powtórny spływ Rurzycą.
Sobota była dniem na dojazd do Szwecji na pole namiotowe firmy ORT nad Piławą.Tutaj mieliśmy pierwszy nocleg.
Prolog Rurzycą organizowaliśmy z firmą
ORT Pana Stanisława Wójcika z bazą w Szwecji

Strona firmy:



Prolog. Spływ Rurzycą na odcinku Trzebieszki - Krępsko (ok. 24 km)
Czas płynięcia: ok. 6 godz. Po zakończeniu prologu pojechaliśmy ze Szwecji na miejsce zgrupowania w Drezdenku.
Tu mieliśmy drugi nocleg i tu zostawiliśmy samochody.






- Spływ Drawą


Trudność: łatwa, miejscami dość trudna (ZWB-ZWC)

Uciążliwość: U 3
(szlak dość uciążliwy)
(na odcinku Barnimie - Bogdanka U 4)

Malowniczość: ***
(szlak bardzo malowniczy)


   Drawa bez wątpienia zasługuje na miano królowej polskich rzek Pomorza. Ponad 40 km odcinek parku narodowego to skarb na skalę europejską. Szkoda tylko, że w letnie weekendy przypomina deptak w dużym mieście.
Swą malowniczość szlak ten zawdzięcza zmienności krajobrazu doliny Drawy i cechom jej koryta. Rzeka na przemian jest wąska i szeroka, głęboka lub płytka, bystra lub leniwa. Jej dno i brzegi równiez często zmieniają swój charakter.Czasami Drawa tworzy zarośnięte rozlewiska, by znowu pędzić dzikimi przełomami (Drawieński Park Narodowy). Ze względu na liczne atrakcje, szlak jest bardzo uczęszczany, szczególnie odcinek Parku Narodowego od Drawna do Starego Osieczna. Każdy, niezależnie od posiadanych umiejętności, znajdzie na Drawie odcinek dla siebie i z pewnością nie opuści go niezadowolony. Ceniącym sobie cisze i spokój polecamy wybrać się na jej górny bieg, a park narodowy eksplorować poza sezonem turystycznym

Drawa


Spływ Drawą organizowaliśmy z firmą
PODRAWIE Pana Jarosława Dworeckiego z bazą w Drezdenku.
Strona firmy:
      Polecamy !

Etap 1. Prostynia - Drawnik (DPN) (16,3 km)
Rano transfer na miejsce startu w Prostyni. Etap prowadził do Drawna (tu kupiliśmy bilety do Drawieńskiego Parku Narodowego) i dalej na teren DPN. Nocowaliśmy samotnie w Drawniku. Wieczorem odwiedziło nas stadko danieli.


Etap 2. Drawnik (DPN) - Bogdanka (DPN) (18,3 km)
Piękny odcinek Drawy. Od Barminia rozpoczyna się najpiękniejszy i najbardziej pierwotny górski odcinek, pełen leśnych przełomów, jest zarazem najtrudniejszym fragmentem na całym szlaku. Szybki nurt staje się wręcz rwący, a zalegające w korycie głazy stanowią dodatkowe utrudnienie. W rzece leży mnóstwo drzew, które często przegradzają całe koryto rzeki.
Na biwaku tym razem było bardzo dużo ludzi. Wieczorem, przy ognisku, niezwykły koncert dał Siergiej (gitara, śpiew) z Maksymilianem Markietonem (flet), muzykiem z Drezna, członkiem grupy folkowej BaranButz.








Etap 3. Bogdanka (DPN) - Sitnica (DPN) (8,3 km)
Kolejny malowniczy odcinek. Przed Sitnicą w rzece leży Wydrzy Głaz - głaz narzutowy posiadający obwód 14,2 metra. Jest największym tego rodzaju obiektem na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego. Na biwaku byliśmy tym razem sami.


Etap 4. Sitnica (DPN) - Kamienna (DPN) (11,7 km)
Niedługi, łatwy odcinek. Na biwaku jeszcze jedna grupa kajakarzy. Na pobliskich skarpach pola wielkich kurek ! Wieczorem ognisko z muzyką i śpiewami.




Etap 5. Kamienna (DPN) - Łokacz Wielki (25,4 km) - Drezdenko (41,4 km)
Za Kamienną opuściliśmy Drawieński Park Narodowy. I wtedy rozpadało się, deszcz (czasami ulewny) padał 4 godziny. Część grupy skończyła spływ w Łokaczu Wielkim (biwak "Meta na Drawie" przy moście drogowym), część dopłynęła do portu nad Notecią w Drezdenku.
Jak do tej pory był to najdłuższy etap w naszej historii.


Zakończenie spływu, oficjalny dzień na powroty













Kapitanowie !
Materiały multimedialne do pobrania na stronach klubowych.

Zapraszam !




ostatnia aktualizacja: 23 lipiec 2017
najlepiej oglądać w rozdzielczości HD
wersja 1.1 - Mariusz J. Głębowski © Warszawa 2017